Committees

Organizing Committee
Chair: Takashi Kato (University of Tokyo)
Vice Chair: Jun Yamamoto (Kyoto University)
Vice Chair: Hirotsugu Kikuchi (Kyushu University)

Local Committee
Chair: Jun Yamamoto (Kyoto University)
Vice Chair: Takeaki Araki (Kyoto University)

Finance Committee
Treasurer: Masanori Ozaki (Osaka University)
Vice Treasurer: Isa Nishiyama (DIC corporation)

Program Committee
Chair: Hirotsugu Kikuchi (Kyushu University)
Vice Chair: Yuka Tabe (Waseda University)

Public Relation Committee
Chair: Kazuya Saito (University of Tsukuba)

Tutorial Committee
Chair: Kazuya Saito (University of Tsukuba)

Information Committee
Chair: Hiroshi Moritake (National Defense Academy of Japan)

Secretariat
Secretariat General: Masahiro Funahashi (Kagawa University)
Secretary: Polaris Secretaries Office Co., Ltd.

Advisory Board
Hideo Fujikake (Tohoku University)
Yukio Hirano (JNC)
Hideo Ichinose (Merck Performance Materials)
Yasufumi Iimura (Tokyo University of Agriculture and Technology)
Masaru Inoue (Toyo Corporation)
Keiji Kashima (Dai Nippon Printing)
Nobuhiro Kawatsuki (University of Hyogo)
Munehiro Kimura (Nagaoka University of Technology)
Keiki Kishikawa (Chiba University)
Seiji Kurihara (Kumamoto University)
Shoichi Kutsumizu (Gifu University)
Hitoshi Mazaki (JXTG Nippon Oil & Energy)
Kiyoshi Minoura (Sharp)
Takayasu Nihira (Nissan Chemical Industries)
Teruki Niori (Fujifilm)
Toshiaki Nose (Akita Prefectural University)
Hiroshi Orihara (Hokkaido University)
Kei Sakamoto (Zeon)
Takahiro Seki (Nagoya University)
Yo Shimizu (Nara Institute of Science and Technology)
Toshiyasu Tadokoro (Techno Synergy)
Yoichi Takanishi (Kyoto University)
Koki Takatou (Tokyo University of Science, Yamaguchi)
Hiroaki Tokuhisa (JSR)
Kenji Urayama (Kyoto Institute of Technology)
Hirofumi Wakemoto (Japan Display)
Rumiko Yamaguchi (Akita University)
Atsushi Yoshizawa (Hirosaki University)
International Advisory Board
Dick J. Broer (Eindhoven University of Technology)
Agnes Buka (Hungarian Academy of Science)
Vladimir G. Chigrinov (Hong-Kong University of Science and Technology)
E-Joon Choi (Kumoh National Institute of Technology)
Noel A.Clark (University of Colorado)
Martin Copic (University of Ljubljana)
Ingo Dierking (University of Manchester)
Bertrand Donnio (Louis Pasteur University)
Douglas Gin (University of Colorado)
Helen Gleeson (University of Manchester)
Maria Helena Godinho (New University of Lisbon)
John W. Goodby (University of York)
Ewa Górecka (University of Warsaw)
Tomiki Ikeda (Chuo University)
Masayuki Imai (Tohoku University)
Corrie T. Imrie (University of Aberdeen)
Shinichi Ishiwata (Waseda University)
Heinz-Siegfried Kitzerow (University of Paderborn)
Alexei Khokhlov (Lomonosov Moscow State University)
Sandeep Kumar (Raman Research Institute)
Satyendra Kumar (Kent State University)
Jan Lagerwall (University of Luxembourg)
Oleg Lavrentovich (Kent State University)
Sin-Doo Lee (Seoul National University)
Wei Lee (National Chiao Tung University)
Robert P. Lemieux (University of Waterloo)
Tom Lubensky (University of Pennsylvania)
Antonio Martins Figueiredo Neto (University of São Paulo)
Kristiaan Neyts (Ghent University)
Vladimíra Novotná (Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences)
Zhong-can Ouyang (Institute of Theoretical Physics,Chinese Academy of Sciences)
Peter Palffy-Muhoray (Kent State University)
Pawel Pieranski (Paris-Sud University)
Harald Pleiner (Max-Planck-Institute)
Martin Schadt (MS High-Tech Consulting)
Jose Luis Serrano (University of Zaragoza)
Hideo Takezoe (Toyota Physical and Chemical Research Institute)
Carsten Tschierske (Univ. Halle-Wittenberg)
Jagdish Vij (Trinity College)
David Walba (University of Colorado)
Shin Tson Wu (University of Central Florida)
Oleg V. Yaroshchuk (Institute of physics, National academy of Ukline)
Hiroshi Yokoyama (Kent State University)
Yanlei Yu (Fudan University)
Claudio Zannoni (University of Bologna)
Rudolf Zentel (Johannes Gutenberg University of Mainz)
Slobodan Zumer (University of Ljubljana)
Honorary advisory board
Masashi Akahane
Atsuo Fukuda
Tamejiro Hiyama
Hatsuo Kimura
Shunsuke Kobayashi
Naoyuki Koide
Akira Mori
Shohei Naemura
Naotake Nakamura
Hiroyuki Nohira
Koji Okano
Susumu Sato
Yo Shimizu
Haruyoshi Takastu
Tatsuo Uchida
Katsumi Yoshino
Local Committee
Chair: Jun Yamamoto (Kyoto University)
Vice Chair: Takeaki Araki (Kyoto University)
Shinji Bono (Waseda University)
Tomonori Hanasaki (Ritsumeikan University)
Hiroki Higuchi (Kyushu University)
Kazuyuki Hiraoka (Tokyo Polytechnic University)
Mafumi Hishida (University of Tsukuba)
Takahiro Ichikawa (Tokyo University of Agriculture and Technology)
Yo Inoue (National Defense Academy of Japan)
Yoko Ishii (Kyoto University)
Takahiro Ishinabe (Tohoku University)
Yasutaka Iwashtia (Kyushu University)
Nobuhiro Kawatsuki (University of Hyogo)
Tomonori Koda (Yamagata University)
Mizuho Kondo (University of Hyogo)
Shoichi Kutsumizu (Gifu University)
Akihiko Matsuyama (Kyushu Institute of Technology)
Hirosato Monobe (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology)
Yumiko Naka (Tokyo University of Science)
Keizo Nakayama (Kindai University)
Toshiaki Nose (Akita Prefectural University)
Takuya Ohzono (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology)
Ryotaro Ozaki (Ehime University)
Shohei Saito (Kyoto University)
Tsuneaki Sakurai (Kyoto University)
Yoichi Takanishi (Kyoto University)
Osamu Tsutsumi (Ritsumeikan University)
Yoshiaki Uchida (Osaka university)
Kenji Urayama (Kyoto Institute of Technology)
Kiyoaki Usami (Osaka Sangyo University)
Sadahito Uto (Osaka Institute of Technology)
Go Watanabe (Kitasato University)
Maya Wazumi (Polaris Secretaries Office Co., Ltd.)
Yasuhisa Yamamura (University of Tsukuba)
Takahiro Yamamoto (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology)
Hiroyuki Yoshida (Osaka University)
Jun Yoshioka (Riken)